( 0 )

Branża mody a trendy w mediach społecznościowych

  • Arletta Szymanek
  • 12.01.2016
Branża mody a trendy w mediach społecznościowych
Social media zmieniają się ekspresowym tempie, a ich potencjał promocyjny wydaje się być ograniczony jedynie pomysłowością piarowca. 

„Niezmiennie najbardziej pożądaną cechą, determinującą powodzenie działań w social media jest kreatywność – kluczowa zarówno w e-mail marketingu, jak i reklamie na Facebooku czy Instagramie” – stwierdza Maciej Stodolny, Managing Director agencji Marketing Modowy. Prognozujemy, jakie trendy będą dominować w mediach społecznościowych w 2016 roku i z jakich nowych możliwości wizerunkowych oraz marketingowych powinny skorzystać marki modowe, aby wesprzeć sprzedaż.

Humanocentryzm

W centrum zainteresowania marki znajduje się nie relacja biznesowa, a człowiek. W miejscu dotychczas funkcjonujących B2B i B2C pojawia się  H2H, czyli Human to Human – firma musi mówić językiem zrozumiałym nie tylko w sensie werbalnym, ale takim, w którym myśli i czuje klient. Jej zadaniem jest stworzyć społeczność o wspólnej leksyce, która wiele zyskuje dzięki byciu w świecie marki. Aleksandra Hatala-Stypka (Community Manager w Eura7) podkreśla, że jako interesujący trend 2016 roku na ustach marketerów pojawia się inbound marketing. Jej zdaniem to „droga czasochłonna i wymagająca nie lada wysiłku w tworzeniu contentu, ale przynosząca świetne rezultaty”. 


Bezpośredniość i ciągłość determinują sposób i jakość komunikacji. Musi mieć ona charakter osobisty i być prowadzona regularnie, codziennie – nie od święta czy od kampanii do kampanii. „Bez względu na kanał społecznościowy, fan podejmuje wysiłek, dodając komentarz – odpowiedzcie na niego, pokażcie, że jesteście i czuwacie. Jego wypowiedź może doprowadzić Was też do najbliższych rzeczywistości insightów konsumenckich – nie będą one oparte tylko na ogólnych badaniach społecznych, ale także na doświadczeniu w kontakcie marki z konsumentem. Słuchajcie, notujcie, wyciągajcie wnioski” – radzi brandom modowym Aleksandra Hatala-Stypka. 

Dialog, reaktywność – czyli Q&A, słuchanie i odpowiadanie, koniec ery jednostronności, monologu – marki w jeszcze większym stopniu rezonują tym, co wyrażają odbiorcy i reagują na ich odczucia. Jakość obsługi klienta staje się decydująca dla powodzenia modowego biznesu.

Piarowiec dziennikarzem – dziennikarstwo markowe

Specjaliści do spraw komunikacji firmy z otoczeniem, po analizie dotychczasowych zjawisk wizerunkowych i reklamowych, wnioskują że działania PR to może być za mało, by w 2016 roku efektywnie trafić z przekazem do potencjalnego audytorium i konieczne będzie włączenie ich w strategię marketingową przedsiębiorstwa jako jego podzespół. „Granice między PR-em a marketingiem zacierają się. Coraz częściej marki posługiwać się będą brand journalismem. Choć koncepcja ta dosyć niedawno zyskała na popularności, już ponad 10 lat temu z powodzeniem wykorzystywała ją szwedzka marka Acne, dwa razy w roku publikując magazyn ACNE PAPER. Sprawny PR-owiec coraz częściej przywdziewać będzie maskę dziennikarza, po to, by zapewnić swoim klientom rozgłos” – prognozuje Maciej Stodolny.

Wartościowa zawartość jest esencją content marketingu, który coraz intensywniej przenika do kampanii piarowych. Markowe dziennikarstwo będzie skutecznym sposobem opowiedzenia historii przenoszącej osobowość brandu i zbuduje firmie pełniącej rolę wydawcy pozycję eksperta w branży. Opowieść skonstruowana na miarę grupy docelowej wyróżni i sprzeda produkt, a miejscem, gdzie może się pojawić, jest własna platforma – np. blog lub serwis – koniecznie z wysoką jakością treści. W ich dystrybucji na szeroką skalę pomogą interesująca contentowo komunikacja prowadzona w social mediach i nowe formaty reklamowe na Facebooku i Instagramie. Udostępnianie użytecznych informacji powoduje wzrost popytu na produkt, a to może realnie przełożyć się na zwiększenie sprzedaży. 

Aktualizacje, czyli transmisje na żywo

Przyszłością działań marketingowych i wizerunkowych są aktualność i świeżość treści. Dziś nie tylko marka powinna być tam, gdzie logują się klienci, ale i klienci chcą być obecni w miejscach, gdzie bywa marka. Dzięki aplikacjom społecznościowym odbiorca staje się uczestnikiem wielkiej, zamkniętej imprezy. Siedzi w pierwszym rzędzie podczas pokazu mody czy innego eventu, widzi przygotowania na backstage’u – wszystko dzięki streamingowi na żywo przez Snapchat lub Periscope i ekskluzywnym zdjęciom wrzuconym w czasie rzeczywistym na Instagram. Przekaz na żywo wpisuje go na listę gości, bez zaproszenia czy akredytacji. Konsument jest świadkiem i ma dostęp do najświeższych informacji, jeszcze niedawno zarezerwowanych tylko dla wybranych. Dowiaduje się o wszystkim, zanim dziennikarze zdążą opublikować newsa. 

Dla mniejszych firm odzieżowych oznacza to konieczność szerokiego otwarcia się na widzów. Aleksandra Hatala-Stypka rekomenduje wykorzystywanie nowych technologii w marketingu, zaleca jednak rozwagę i błyskawiczne podejmowanie decyzji, jeśli z pomocą danego narzędzia pojawi się możliwość realizacji interesującego pomysłu komunikacyjnego. Marki powinny mieć na uwadze, że „nowinki gasną równie szybko, jak rozbłyskają. Czasem tydzień, a nawet dzień wahania mogą zaważyć na sukcesie lub porażce kampanii”. 

Zakulisowość i teoria odpowiedniego momentu

Najwyższa pora eksploatować real time marketing, czyli bezpośrednio budować przekazy w nawiązaniu do określonych sytuacji. Przedsiębiorstwo musi wykorzystać każdą okazję, każdy epizod, by zaistnieć w świadomości odbiorców.

Harmonogram zaplanowanych działań piarowych i sprzedażowych marki powinny zaburzyć/urozmaicić spontaniczne materiały, na przykład prezentujące życie firmy od kuchni. Klienci chcą widzieć, słuchać, czytać o prawdziwym życiu prawdziwych ludzi – temu przede wszystkim służą social media i ten trend, sfokusowany na bycie obserwatorem zdarzeń, mocno wybija się spośród tendencji socialmediowych. Życie marki podczas live streamingu jest niewygładzone, bez retuszu, zyskuje ludzkie oblicze – firmę tworzą przecież pracownicy. Takie markowe reality show daje gwarancję niewyreżyserowania rzeczywistości firmowej i jej wartości, a szczerość transmisji może przysporzyć przedsiębiorstwu nowych fanów.

Specjaliści social media podkreślają jak ważnym środkiem przekazu stają się aplikacje lifestreamingowe. „Wiele marek modowych zaczęło wykorzystywać Snapchat jako narzędzie komunikacji. Najdalej posunęła się brytyjska marka Burberry, która za pomocą aplikacji przeprowadziła snapchatową kampanię swojej kolekcji. Oczywiście podglądać można było także liczne pokazy mody. Jednym z tych, które obiły się szerokim echem był na pewno pokaz prezentujący efekty współpracy Balmain i H&M” – analizuje Maciej Stodolny. Jego zdaniem znaczenie tego multimedialnego komunikatora w najbliższym czasie tylko się zwiększy – „Dobrze wiemy jak w ostatnich latach smartfony zdominowały naszą codzienność. Dlatego w 2016 największe szanse na rozwój wróżę wciąż zyskującemu na popularności Snapchat’owi”.  

Produkt w ruchu – wideo

Jeśli dzielenie się „prywatnością” i „tajemnicami firmowymi” jest dla marki zbyt dużym krokiem na przód to powinna ona przynajmniej docenić ruchomą formę wizualną, jaką jest film i dbać o publikację krótkich materiałów wideo w swoich kanałach społecznościowych. Według badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę Quintly wywołują one o 62% wyższe zaangażowanie niż zdjęcia. Profesjonalnie wykonane fotografie pomagają sprzedawać przez internet, ale to często za mało, aby zaktywizować odbiorcę i zachęcić do zakupu. 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Simply Measured, w 2015 roku udostępnienia wideo w social mediach wzrosły o 43%. W listopadzie Mark Zuckerberg poinformował, że Facebook codziennie rejestruje 8 mld wyświetleń filmików od 500 mln ludzi; jest to więc obszar, który każda firma modowa powinna uwzględniać w swoich działaniach wizerunkowych. Tym bardziej, że ubranie zaprezentowane w ruchu i wielowymiarowo tylko zyskuje w oczach klienta. Wideo może służyć przekazaniu wrażenia i doświadczenia dotyku, tak nieosiągalnego w przypadku zakupów dokonywanych na odległość, za pośrednictwem laptopa lub smartfona.


Zakupy w mediach społecznościowych

Można przypuszczać, że w 2016 roku sposób kupowania realizowany przez social media znacznie się rozpowszechni. Według badań Citi Retail Services 60% konsumentów amerykańskich otwartych jest na zakupy dokonywane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Najbardziej wpływowy jest Facebook (35%), za nim kolejno YouTube (25%), Pinterest (19%),  Twitter (15%), Instagram (12%). 

Social selling unaocznił się już za sprawą buttonów „kup teraz”, odsyłających do strony głównej sklepu internetowego. Jednak dzięki przyciskom zakupowym, dostępnym w serwisach Pinterest, Twitter i Facebook, użytkownik może nabyć produkt, który mu się spodobał w poście sponsorowanym, bez opuszczania aplikacji – klika i kupuje. Dbałość o szybkie, wygodne zakupy to podstawa. Sklepy internetowe kierują swą uwagę na kupujących technologicznie, mobilnie – taki guzik handlowy czyni zakupy online i mobile priorytetowymi dla przedsiębiorców. Jeśli marka jeszcze z niego nie korzysta, czas to zmienić. Być może do znaczników w social mediach dołączy także koszyk? Media społecznościowe będą adaptować coraz więcej funkcjonalności pochodzących z platform sprzedażowych.

Zakupy za pośrednictwem urządzeń mobilnych to kolejna duża szansa dla mniejszych firm modowych, dlatego nie mogą one pomijać w swoich działaniach użytkowników mobilnych. „Nie ignorujcie ich – róbcie responsywne strony www, twórzcie grafiki tak, aby na wyświetlaczu tableta czy smartfona były równie atrakcyjne, jak na desktopie” – taki promobilny kierunek postępowania wskazuje markom Aleksandra Hatala-Stypka.

Influencerzy i wyświetlenia narzędziem sprzedaży

Influencer marketing opiera się na współdziałaniu firmy z blogerami, vlogerami, instagramersami, celebrytami, którzy stają się ambasadorami marek i liderami opinii. Ten trend to odpowiedź na potrzebę zasięgnięcia informacji, wystawienia referencji – potencjalni klienci chcą wiedzieć jaką poradę ma dla nich osoba, której ufają, z którą się utożsamiają, a której produkt dotyczy i którą szczerze interesuje jego jakość. Wierzą, że ulubiony bloger ich nie oszuka – jak może to zrobić tradycyjna reklama. 

Maciej Stodolny dostrzega potencjał w angażowaniu znanych i lubianych w kampanie reklamowe i wizerunkowe – „Być może w 2016 więcej marek zdecyduje się na kolaboracje – nie tylko między sobą, ale także np. z celebrytami, podążając za sukcesem m.in. współpracy Pumy z Rihanną czy Adidasa z Kanye Westem”. Przy takiej kooperacji zwiększa się widoczność marki w sieci, poszerza znajomość i rozpoznawalność brandu, ponieważ informacja o produkcie/usłudze trafia do wszystkich obserwatorów ambasadora. Marka w pakiecie z influencerem „otrzymuje” jego odbiorców, czyli szansę na pozyskanie nowych klientów i wzrost sprzedaży.

Przygotowując się marketingowo na 2016 rok, trzeba pamiętać, żeby… zapomnieć o lajkach. Młode marki powinny szczególnie zadbać o to, by budować świadomość na rynku bez nadmiernej presji kliknięć „lubię to” i komentarzy, a skupić się na bardziej perspektywicznych odsłonach. „W podsumowaniach 2015 roku dużo mówi się o tym, że wyniki działań w social mediach wciąż mierzymy za pomocą polubień strony. Mądry marketer wie, że z kampanii na Facebooku najlepiej zrobić mini display i postawić na wyświetlenia. osiągając rocznie milionowe kontakty z marką, zamiast stawiać na średnie 5 komentarzy pod każdym postem” – uważa Aleksandra Hatala-Stypka.

Media społecznościowe to idealne narzędzia komunikacyjne dla firm z branży odzieżowej i kosmetycznej, ponieważ dobrze sprzedają modę. Wpisana w te dziedziny wizualność jest kluczowa dla kultury obrazkowej, w jakiej funkcjonujemy i na której bazują serwisy takie jak Facebook, Instagram czy Snapchat. Moda ma charakter nie tylko handlowy, sprzedażowy, ale i medialny, widowiskowy – i z tego korzystają specjaliści ds. social media działający w e-commerce.


NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Jak Moda Polska tworzyła polską modę Jak Moda Polska tworzyła polską modę
na-ramieniu-czy-w-dłoni-czyli-jak-modnie-nosić-torebkę-692 Na ramieniu czy w dłoni, czyli jak modnie nosić torebkę?
Jeans for a better world – pomagaj z KOKOworld! Jeans for a better world – pomagaj z KOKOworld!
trussardi-otworzy-salon-we-wrocław-fashion-outlet-435 Trussardi otworzy salon we Wrocław Fashion Outlet

F-SHOP NOWOŚCI


180.00 pln

69.00 pln

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

dobre-praktyki-poszetka-317 Dobre praktyki – Poszetka
Intimissimi ‘NERO’ - ekskluzywna linia na sezon jesień-zima 2012/2013 Intimissimi ‘NERO’ - ekskluzywna linia na sezon jesień-zima 2012/2013
michalina-polk-spring-summer-2013-fashionphilosophy-fashion-week-poland-206 Michalina Polk Spring-Summer 2013 FashionPhilosophy Fashion Week Poland
YES na KontenerART YES na KontenerART
prawa unia
lewa unia

Serwis www.fashionweare.com wykorzystuje tzw. cookies, czyli pliki tekstowe wysyłane do komputera Użytkownika służące usprawnieniu świadczenia usług. Zakres wykorzystywania plików cookies został opisany w Regulaminie. Aby uniemożliwić zapisywanie cookies na dysku komputera należy zmienić ustawienia przeglądarki. Niedokonanie zmian ustawień przeglądarki internetowej na ustawienia blokujące zapisywanie plików cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

x