( 0 )

Portugalczycy konsekwentnie budują narodową markę 41. Portugal Fashion – moda dostępna na miejscu

  • Monika Zieleniewska
  • 07.12.2017
Portugalczycy konsekwentnie budują narodową markę 41. Portugal Fashion – moda dostępna na miejscu

fot. David Catalan

W drugiej połowie października odbyła się 41. edycja Portugal Fashion, imprezy promującej portugalską modę. Tradycyjnie pokazy rozpoczęły się w Lizbonie, by po przerwie przenieść się ze stolicy kraju do stolicy przemysłu tekstylnego – Porto. 


Organizatorzy postanowili ściślej zintegrować wydarzenie z międzynarodowym kalendarzem, wyznaczając termin rozpoczęcia na 14 października, wkrótce po zakończeniu paryskiego fashion week. Przez cztery dni zaprezentowano ponad 30 kolekcji na sezon wiosna-lato 2018, obejmujących modę autorską, ready-to-wear, haute couture, obuwie oraz dodatki.


Znani na inauguracji w Lizbonie

Intencją organizatorów było nadanie otwarciu Portugal Fashion jak największego znaczenia. Wybór padł więc na sobotę i markę Storytailors, czyli dobrze znany i uznany portugalski duet. João Branco i Luís Sanchez to projektanci tworzący spektakularne kreacje, charakteryzujące się wyraźnymi odniesieniami do rodzimych podań i legend. Każda ich kolekcja jest wyrazista, wręcz teatralna. Taki też był rozegrany w zgaszonych błękitach i czerwieniach „Palindrome” zaprezentowany w barze „The Rive Rouge” znajdującym się terenie olbrzymiej hali targowej Ribeira.

Następnie publiczność przeniosła się nad rzekę do Braço de Prata, by podziwiać pięć pokazów, definiujących trendy na sezon wiosna-lato 2018. Kolejno swoje kolekcje prezentowali: Pedro Pedro, Teresa Martins (TM Collection), Carlos Gil, Luís Onofre i tandem Alves/Gonçalves.


Od początkujących po uznanych, czyli pokazy w Porto

Pierwszy dzień prezentacji w Porto (19 października) upłynął pod znakiem promocji młodych portugalskich talentów, osób rozpoczynających karierę w branży oraz studentów ostatnich lat kierunków projektowania mody. Ta część Portugal Fashion nosi nazwę Bloom i w tym roku została zlokalizowana w zabytkowej zajezdni tramwajowej zmienionej w muzeum komunikacji. Do pokazów zakwalifikowano: Inês Torcato, Davida Catalán, Olimpię Davide oraz Beatriz Bettencourt.

Kolejne dwa dni należały do projektantów i marek o ugruntowanej pozycji na rodzimym rynku, które dzięki konsekwentnej promocji zyskują coraz większe uznanie na świecie.

Prezes ANJE (Portugalskie Stowarzyszenie Młodych Przedsiębiorców), głównego organizatora Portugal Fashion, Adelino Costa Matos, tak mówi o pokazach w Porto: – Atrakcyjność imprezy zwiększają prezentacje kolekcji naszych twórców, którzy regularnie biorą udział w najbardziej prestiżowych fashion weekach, takich jak: londyński, nowojorski, paryski czy włoski, organizowany w Mediolanie. Dajemy więc okazję obejrzenia na miejscu pokazów, które wcześniej odniosły sukces w stolicach światowej mody. Mam na myśli propozycje takich projektantów jak: Alexandra Moura, Hugo Costa, Katty Xiomara czy Miguel Vieira.

W Porto tradycyjnie pokazy odbywały się głównie w zabytkowym budynku dawnego urzędu celnego, Alfandega. Podzielono je na dwa bloki – popołudniowy i wieczorny. Ten ostatni zarezerwowano dla największych gwiazd. Podczas drugiego dnia Portugal Fashion oglądaliśmy m.in. stroje na wiosnę i lato 2018 takich twórców jak: Carla Pontes, Estelita Mendonça, Hugo Costa czy Susana Bettencourt.

Carla Pontes stworzyła kolekcję składającą się z ubrań o prostych fasonach typu one size, gdzie kształt sylwetki podkreślają jedynie paski w talii. W warstwowych zestawieniach i konstrukcji poszczególnych modeli widoczne były wpływy etno, podkreślone dodatkowo poprzez naturalną kolorystykę. Użyte tkaniny to głównie szlachetne lny i ich mieszanki. Kolekcja Estelity Mendonçy składała się z męskich i damskich strojów casualowych. To moda miejska, adresowana do młodej, chcącej się wyróżnić klienteli. Susana Bettencourt w swojej damskiej kolekcji postawiła na lekkie wzorzyste dzianiny. Jej inspiracją były mundury lotnicze z lat 70. XX wieku. Natomiast Hugo Costa adresuje swoje projekty do mężczyzn lubiących trendy i nowoczesne rozwiązania. Mocne kolory, wiązania, kontrasty oto jego wizja współczesnego miejskiego nomady. Efektowny minimalizm Costy powinien trafić szczególnie w gusta osób ceniących wygodę połączoną z oryginalnością.

Spośród pokazów odbywających się następnego dnia na szczególną uwagę zasługują: Júlio Torcato, którego kolekcja „Mobil (ize) II” stanowi zgrabne połączenie klasycznego krawiectwa z inspiracjami płynącymi ze świata sportu; Diogo Miranda z mocno przeskalowanymi kreacjami z jedwabnej tafty (olbrzymie rękawy, falbany, kokardy w parze z głęboko wyciętymi dekoltami) oraz Anabela Baldaque, której najnowsza kolekcja zatytułowana „Siedem i jedna kobieta”, wyróżnia się intrygującą konstrukcją i wydłużoną linią sylwetek. Wieczór należał do jednej z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie portugalskiej mody – świętującego 30-lecie pracy, Miguela Vieiry. Projektant zaprezentował jak zwykle wytworną kolekcję damsko-męską, uszytą z pietyzmem z tkanin doskonałej jakości. Jego sylwetki rozpięte są na skali od slim po oversize. Uwagę zwracają detale, np. powiększone ramiona, oraz dodatki, szczególnie wielkie drukowane jedwabne chusty.

Wśród prezentacji odbywających się ostatniego dnia szczególnie wyróżniał się pokaz Katty Xiomara. Zlokalizowano go w starej rzeźni, która wkrótce ma zostać zmieniona w muzeum. Projektantka umiejętnie połączyła modę ze sztuką uliczną, prezentując kolekcję na tle geometrycznego graffiti. Ubrania opowiadały o podróży z Karaibów do Miami Beach. Luźne, uproszczone sylwetki, nawiązujące do rozpiętej czaszy spadochronu, utrzymane były w mocnych intensywnych barwach. Uwagę zwracała także awangardowa stylizacja pokazu. Poza budynkiem Alfandegi, w zabytkowych wnętrzach muzeum wina porto, Cais Novo, miał miejsce pokaz Luísa Buchinho. Jego wiosenno-letnia kolekcja utrzymana została w sportowym duchu. Ważną rolę grają kolory: pastelowy zielony, różowy i błękitny podbite kilkoma akcentami jaskrawych czerwieni (truskawkowej i koralowej). Linia sylwetki jest wydłużona i odsunięta od ciała. Natomiast kropkę nad i stanowią druki, inspirowane wzorami z lat 60. i 70. XX wieku, operujące kontrastowymi graficznymi zestawieniami czerni, bieli oraz fluorescencyjnej żółci.

Część wieczorna ostatniego dnia Portugal Fashion przenosi nas z powrotem do reprezentacyjnych wnętrz dawnego urzędu celnego. Zaprezentowano elegancką kolekcję Nuno Baltazara, wzbogacony o detale high-tech pokaz Alexandry Moura, luksusowe haftowane jedwabie w wersji haute couture od Micaela Oliveira oraz propozycje handlowe takich marek odzieżowych jak: Pé de Chumbo, Lion of Porches, Ana Sousa, Dielmar oraz sześciu marek obuwniczych – Ambitios, Dkode, Fly London, J. Reinaldo, Nobrand i Rufel.

Moura została wcześniej zakwalifikowana do pokazu podczas fashion weeku w Londynie. Spodobało się uwspółcześnienie XVIII-wiecznego stroju portugalskich szlachcianek, swobodna gra kontrastem, przeskalowanymi powiększonymi elementami oraz detalem w postaci przestrzennych kieszeni i wiązań na troczki.


Nacisk na podniesienie sprzedaży

Portugalczycy mają świadomość, że konkurowanie z producentami z Chin na nic się nie zda, dlatego pozycjonują się w zupełnie innym segmencie rynku fashion. Stawiają na produkty ze średniej i wyższej półki, dobre jakościowo i wciąż konkurencyjne cenowo. Rozwijają też strefę showroom Portugal Fashion, nazywaną Brand Up. Podczas 41. edycji została ona rozszerzona, zmieniono lokalizację i wprowadzono więcej stoisk. Trwają starania o ściągnięcie na imprezę jak największej liczby kupców z całego świata.

Tym razem w strefie Brand Up rozlokowano 50 wystawców. Zaprezentowano szeroką ofertę od mody autorskiej, poprzez odzież ready-to-wear, po obuwie, torebki i inne wyroby skórzane oraz biżuterię, perfumy, a także produkty, z których Portugalia słynie, np. wino. Znalazło się tam 15 marek autorskich projektantów biżuterii, 10 marek obuwniczych, 4 marki produktów lifestylowych (wino, szklanki, perfumy), a także 12 marek autorskich projektantów mody, 6 młodych projektantów, prezentujących kolekcje w ramach części Bloom oraz trójka studentów uczelni artystycznych (MODATEX, ESAD, Instytut Sztuki Użytkowej przy Politechnice Castelo Branco). Wszystko, co było na pokazach, teraz można było dotknąć i obejrzeć z bliska. Wystawiali: Anabela Baldaque, Carli Pontes, Estelita Mendonça, Micaela Oliveira, Katty Xiomara i Susana Bettencourt. Strefę Bloom reprezentowali: Beatriz Bettencourt, David Catalán, Olimpia Davide, Joana Braga i Nycole.

Strefa showroom była przez dwa dni otwarta dla szerokiej publiczności, co zdaniem organizatorów przyciąga również nabywców krajowych.

– Chcieliśmy, by Brand Up stał się środkiem do promocji marki Made in Portugal, a nie tylko konwencjonalnym showroomem – powiedział prezes ANJE, Adelino Costa Matos.

Program promocji portugalskiej mody potrwa do 2020 roku. Jest finansowany głównie ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz wspierany przez podmioty krajowe: ANJE – Portugalskie Stowarzyszenie Młodych Przedsiębiorców i ATP – Portugalskie Stowarzyszenie Producentów Tekstyliów i Odzieży.


Monika Zieleniewska

fot. materiały prasowe Portugal Fashion


Alves Goncalves


CarlosGil


DavidCatalan


DiogoMiranda


EstelitaMendonca


JulioTorcato


LuisBuchinho


MiguelVieira

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Jak Moda Polska tworzyła polską modę Jak Moda Polska tworzyła polską modę
na-ramieniu-czy-w-dłoni-czyli-jak-modnie-nosić-torebkę-692 Na ramieniu czy w dłoni, czyli jak modnie nosić torebkę?
trussardi-otworzy-salon-we-wrocław-fashion-outlet-435 Trussardi otworzy salon we Wrocław Fashion Outlet
Jeans for a better world – pomagaj z KOKOworld! Jeans for a better world – pomagaj z KOKOworld!

F-SHOP NOWOŚCI


129.00 pln

250.00 pln

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

trussardi-otworzy-salon-we-wrocław-fashion-outlet-435 Trussardi otworzy salon we Wrocław Fashion Outlet
Jeans for a better world – pomagaj z KOKOworld! Jeans for a better world – pomagaj z KOKOworld!
Polecamy szyte na miarę rozwiązania dla branży fashion Polecamy szyte na miarę rozwiązania dla branży fashion
na-ramieniu-czy-w-dłoni-czyli-jak-modnie-nosić-torebkę-692 Na ramieniu czy w dłoni, czyli jak modnie nosić torebkę?
prawa unia
lewa unia

Serwis www.fashionweare.com wykorzystuje tzw. cookies, czyli pliki tekstowe wysyłane do komputera Użytkownika służące usprawnieniu świadczenia usług. Zakres wykorzystywania plików cookies został opisany w Regulaminie. Aby uniemożliwić zapisywanie cookies na dysku komputera należy zmienić ustawienia przeglądarki. Niedokonanie zmian ustawień przeglądarki internetowej na ustawienia blokujące zapisywanie plików cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

x